Moi! Olen 45-vuotias tyttölapsi Uudeltamaalta. Tässä päivänä muutamana varpaiden kynsiä lakatessa huomasin kellertävän paksuuntuman ison varpaan kynnen sisällä. Ei kai vaan kyseesä ole sienitulehdus? Miten erottaa kynsisienen ja mitä hoidoksi? Voinko käydä yleisessä saunassa?
T. Doris
Vastaus: Kynnen värimuutos ja kynsisieni
Hei Doris! Kerroit isonvarpaan kyntesi paksuuntuneen ja siinä on kellertävä värimuutos. On toki mahdollista, että kyseessä on sieni-infektio, mutta kuvauksesi sopii myös tuntemattomasta syystä syntyviin kynnen värimuutoksiin ja paksuuntumiin, joita silloin tällöin syntyy sekä sormien että varsinkin varpaiden kynsiin.
Kertomuksesi perusteella päätyisin arvioimaan jopa että kynnen värimuutos olisi todennäköisempi. Sieni-infektioon viittaa kynnen haurastuminen, halkeilu ja hapristuminen. Kynnen paksuuntuminen ja värimuutokset liittyvät kynnen kasvun variaatioihin. Yleensä kynnen sieni-infektiota epäillessä tulisi aina ensiksi ottaa kynnestä näytepala koeputkeen, joka lähetetään eteenpäin sieniviljelyä varten. Tämä kestää n 6 viikkoa, jonka jälkeen vastauksen perusteella voidaan arvioida tilannetta luotettavammin.
Yleisimpiä kynnen sieni-infektioita aiheuttava sieni on trichophytom rubrum, joka on hoidettavissa nykyisin muutaman kuukauden kestävällä suun kautta otettavalla sienilääkkeellä. Lääkehoidon harvinaisina sivuvaikutuksina ovat mm maksa-arvojen nousu, jonka vuoksi hoidon aikana olisi hyvä tarkistaa maksa-arvot hoidon aloituksen jälkeen. Ilman kynnen sieniviljelyä ei sienilääkitystä kannattaisi aloittaa hoidon kustannusten ja sivuvaikutusten takia.
Sienikynnen ja muun kynnen kasvuhäiriön tai variaation erottaminen toisistaan ei varmasti onnistu muuten kuin kynnen sieniviljelyn avulla. Kerran aiemmin samassa paikassa todettu kynsisieni uusiessaan muodostaa poikkeuksen. Uskon, että tapauksesi voi olla kynnen kasvuhäiriö. Jos vaiva etenee, voisit neuvotella lääkärisi kanssa viljelyn mahdollisuudesta.
Keskustelu
10. toukokuuta
Tarkoitatkohan Phyto- nail protectoria? Sen pitäisi paitsi torjua sientä myös edistää kynnen kasvua yleensäkin. Kyseessä on tussikynää muistuttava kynä. aine on vesikirkasta, hiukan tuoksuvaa. Kynnen kasvua se näyttäisi nopeuttavan.
14. toukokuuta
Hmm... Ei kyllä olisi varaa niihin sivuvaikutuksiin, joita lääkeselosteissa kuvataan.
14. toukokuuta
Kun sekään ei mene ihan niin hyvin, minulle määrättiin vuosi sitten kynsisienilääkitys, Fungorin, söin sitä kaksi neljän kuukauden kuuria. Mitään ei tapahtunut, se oli hoitovirhe. Kynnestä ei otettu ennen lääkitykstä viljelmää. Jouduin menemään ihotautilääkärille, joka ihmetteli suuresti, kuinka joku lääkäri voi kirjoittaa kynsisienilääkityksen peräti kahdeksaksi kuukaudeksi ottamatta viljelmää. Nyt viljelmä sitten otetaan, ensi joulukuussa! Eikä ole edes sanottua, että se ollenkaan on sieni, vaan joku muu kynsitauti. Aikaisemmin sitä ei voi tehdä pitkän lääkekuurin takia. Joudun käymään nyt tässä välillä jalkahoitajalla, että kynsi pysyy edes jotenkuten kurissa. Olen todella katkera, lääkkeestä oli paljon sivuvaikutuksia ja sitten kaikki turhan takia.
14. toukokuuta
Niin se viljely pitääkin aina olla, ihmettelin silloin suuresti, kun terveyskeskuslääkäri, kesäsijainen sellainen, reseptin kirjoitti ilman viljelyä, mutta ajattelin, että hän on varma asiastaan, enkä silloin puuttunut asiaan. Ihotautilääkäri sanoi, että hän ei edes määräisi juuri sitä lääkettä yhtä kuuria enempää, koska se on aika rankka lääke.
Aiheeseen liittyvää
Muita vastauksia
- Miten särkylääkkeitä tulisi syödä?
- Jalkapallossa isku kylkeen, miten pitkään kestää?
- Miten hoidan allergista nuhaa oikein?
- Auttaako antibioottihoito yskään ja flunssaan?
- Rasitusvamma ja siitä johtuva selkäkipu, jatkuvaako?
- Hankautuva luomi selässä, lääkärille vaiko eikö?
- Milloin flunssan jälkeen voi alkaa urheilla?
- Kauan jatkunut kuiva yskä vaivaa, mitä tehdä?
- Miten tenniskyynärpään tulehdusta hoidetaan?
- Milloin verenpainelääkkeitä kannattaa aloittaa syömään?
- Voiko keuhkoahtaumataudista parantua tupakoinnin lopettamalla
- Miten paranen eturauhastulehduksesta?
- Atooppisesta ihottumasta paraneminen
- Miten parannan astman tasapainoa?
- Miten suhtautua valkovuotoon?
- Mistä apua krooniseen alavatsakipuun?
- Mistä selkäsärkyni johtuu?
- Mistä väsymykseni voi johtua?
- Onko alkoholi minulle ongelma?
- Niskat ja hartiat jumissa, mikä neuvoksi?
- Vatsakivun toistuminen, mikä vaivaa?
- Miten hoidan peräpukamia?
- Voisiko minulla olla sukupuolitauti?
- Miten voi hoitaa aknea?
- Miten saan korvakäytävän vuodon paranemaan?
- Miten saan avun kantapään kipuun?
- Mikä polven vääntyessä vikana?
- Onko minulla varpaan kynsisieni?
- Miten laihdutan?
- Mikä avuksi toistuviin poskiontelotulehduksiin?
- Auttaako leikkaushoito iskiakseen?
- Kannattaisiko vaihdevuosioireitani hoitaa?
- Kuinka pitkään jaksan työssäni?
- Miten voi lievittä stressioireitani?
- Mitä voin tehdä päänahan hilseilyn hoidoksi?
- Mitä tehdä masennukselle ja itsemurha-ajatuksille?
- Mitä PAPA-koe kertoo?
- Miksi hiivatulehdukseni toistuvat?
- Miten voin nopeuttaa vatsataudista toipumista?
- Miten anoreksiaa hoidetaan sairaalassa?
- Miten voin hoitaa nivelrikkoa?
- Flunssan hoito
- Estääkö malarian estoon tarkoitettu lääkitys sairastumisen?
- Tarvitsenko Hepatiittirokotteita matkalla?
- Matkailijan perusrokotukset
- Johtuvatko oireeni flunssasta vai allergiasta?
- Mistä sikainfluenssa voi tarttua?
- Voiko suussa olla sukupuolitauti?
- Mitä tulisi huomioida kesämökille mentäessä?
- Aiheuttaako ilmastomuutos uusia sairauksia?
- Punkin levittämät taudit
- Mitä sairauksia hyttyset levittävät Suomessa?
- Mitä hyttysen levittäviä tauteja on matkailijan hyvä huomioida ulkomaille matkustaessa?
- Miten varautua sikainfluenssan aiheuttamiin sairastumisiin?
- Sikainfluenssan vaarallisuus raskaana oleville?
- Miten pääsen laihdutusleikkaukseen?
- Tehoavatko antibiootit vielä?
- Onko Sikainfluenssarokote turvallinen?
- Mistä saa tietoa sikainfluenssan rokotusjärjestyksestä?








Hei, minulta otettiin muutama vuosi sitten varpaankynnestä näytepala, ja arvio oli että olen "onnistunut" saamaan kynsisienen, joka ei senhetkisiin hoitoihin reagoi. Olisiko siihen nykyään lääkettä? Kynsi paksuuntunut, hauras, kellertävyyttä tulee kynnen reunoihin, ajoittain tummaakin keltaista. Molemmilla reunoilla kynnen alla on tyhjää, sen ja kiinni olevan kohdan rajoilla pitkittäisiä mutruja, jonka alta lähtee valkoista kuivaa massaa. Kasvukohta terveen värinen. Tuntuu ikävältä kengässä.. Kokeilin joitakin kuukausia pistää näihin 'taskuihin' laimennettua kynsisienen hoitoainetta (Ortotrico). Välillä tuntui vähän auttavan, mutta pitäisi kai ehtiä/muistaa käyttää säännöllisesti vuosia nähdäkseen, auttaako ..? Mikä avuksi? Toimiiko TV:ssä viime aikoina mainostettu kynnen päälle siveltävä tuote. Nimeä en muista.